Аквапорини: збереження гідробалансу шкіри | Derma Series - Статті

Аквапорини: збереження гідробалансу шкіри | Derma Series - Статті

Аквапорины: сохранение гидробаланса кожи
3 серпня 2022

Аквапорини: збереження гідробалансу шкіри

Шкіра втрачає вологу! Як зберегти?

ТРИ найважливіші показники для збереження гідробалансу шкіри:
 • підтримання NMF
 • цілісність ліпідного бар'єру
 • активність аквапоринів - про них поговоримо детальніше.

До речі, саме відкриття аквапоринів та принципів їх функціонування було удостоєно Нобелевської премії в 2003 році.

Аквапорини: що це?


АКВАПОРИНИ (AQP) - мембранні білки, що відповідають за транспортування та розподіл вологи в тканинах. Тобто по суті це водні канали або водні пори. Проникність клітини для води безпосередньо залежить від кількості аквапоринів у мембрані.

Однією з причин надмірної сухості шкіри може бути саме зниження функції аквапоринів в епідермісі.

Аквапорини виявлено в усіх клітинах внутрішніх органів, крові та мозку людини та інших ссавців. Сьогодні відомо 13 типів аквапоринів, які класифікують цифрами: AQP 0-12. Серед них виділяють ті, що транспортують лише воду (AQP 1, 2, 4, 5, 8) і такі, що також можуть проводити й інші речовини, наприклад гліцерол або натуральний зволожуючий фактор (насамперед, сечовина) (AQP 3, 7, 9, 10).

Типи аквапоринів у шкірі людини


У шкірі людини присутні декілька видів аквапоринів. AQP-1 у меланоцитах, в ендотелії судин дерми, дермальних фібробластах. AQP-5 у клітинах потових залоз. Преадіпоцити містять AQP-7 і AQP-9. У кератиноцитах епідермісу та моноцитах виявлені AQP-9 і AQP-10.
У клітинах епідермісу переважають аквапорини 3 типу (AQP-3), то ж на їх активність необхідно звернути особливу увагу.

Аквапорини-3 (AQP-3) було вперше виявлено в мембрані кератиноцитів епідермісу людини ще у 1998 році. Інша їх назва – аквагліцеропорини, оскільки вони пропускають воду і гліцерол, забезпечують вибіркове транспортування рідини через біологічні мембрани.

AQP-3 виробляються усіма живими шарами епідермісу – від базального до зернистого, але зникають у мертвому роговому шарі. Їх розподіл варіюється від 10-15% у верхніх шарах шкіри до 70-75% у глибоких, живих шарах.

Зниженню кількості Аквапоринів-3 сприяють:
 • вплив ультрафіолету (постійна інсоляція)
 • кисле середовище (наприклад, кислотні пілінги)
 • вік

Дослідження показують, що синтез AQP-3 істотно знижується з віком та під впливом ультрафіолету. Крім того, водні аквапоринові канали чутливі до кислотного балансу – вони пригнічуються кислою рН, що також посилює непроникність бар’єру на поверхні шкіри. Тому застосування кислотних пілінгів впливає на зменшення AQP-3.

Чому стимуляція Аквапоринів-3 є такою важливою?


За умови дефіциту аквапоринів помітно знижується рівень зволоженості шкіри, її еластичність, вповільнюється відновлення шкірного бар’єру. Зниження рівня AQP-3 може не тільки запустити процес фотопошкодження, але і посилити ознаки хронобіологічного старіння шкіри. Для цього розробляється косметика зі спеціальними інгредієнтами, що стимулюють активність AQP-3 і підвищують їх рівень в епідермісі.

Найдієвіші косметологічні компоненти для стимулювання AQP-3:
 • комплекс AQUAXYL - для підвищення рівня аквапоринів в шкірі
 • комплекс HYDRAPORINE - для підтримання осмобалансу в умовах зниженого функціонування аквапоринів.
Саме ці компоненти є основними в HYDRA-HELP MASK від DERMA SERIES. Мабуть, цю маску спробували вже всі! Як без неї взагалі можна обійтися?
 • кліматичні зміни
 • агресивні косметологічні методики
 • підвищена чутливість
 • лущення та роздратування шкіри
Це найкращий засіб для відновлення гідробалансу шкіри!